معاون امور دام سازمان جهاد كشاورزی استان كردستان گفت: اصیل‌ترین نژاد اسب ایرانی اسب كردی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، خالد جعفری افزود: چهار نژاد در سطح كشور به عنوان اسب ایرانی شناخته می شود كه اصلی ترین و بهترین آن اسب كردی است.

وی ادامه داد: اسب كرد از قدیم الایام نماد فرهنگی تاریخی مردم كرد بوده و داشتن آن همواره برای خانواده ها مایه فخر و مباهات بوده است.

جعفری گفت: اسب كردی به دلیل داشتن برخی خصوصیات بارز از جمله، قد متوسط 150 - 140 سانتیمتر، بدن كوتاه و در مجموع عضلانی با زیر بند محكم، بسیار باهوش، مطیع، صبور و مقاوم به مسافت‌های طولانی، دارای سینه فراخ و از جلو به حد قابل قبول عضلانی، پرنفس و پر خون، قوی بودن اعضای دست و پا و كمر بهترین نژاد اسب به خصوص جهت مسابقات چوگان به شمار می‌آید.

وی افزود: متاسفانه فراوانی نژاد اسب كردی در سال‌های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شد، به طوری‌كه براساس آمار ارائه شده در سال گذشته جمعیت اسب موجود در استان یك هزار و 634 سر بود كه از این میزان تعداد بسیار كمی اسب‌های كردی است.

جعفری حفظ و حراست از ذخایر ژنتیكی برای جلوگیری از انقراض اسب‌ها به منظور تحویل به نسل‌های آینده را از سیاست‌های مهم معاونت امور دام دانست و گفت: خون گیری از اسب‌های اصیل استان كردستان و استانهای آذربایجان غربی و كرمانشاه به منظور تعیین ژنوتیپ آنها با استفاده از ماركرهای ژنتیكی، ایجاد پنج واحد نیمه صنعتی تكثیر و پرورش اسب اصیل كردی در شهرهای سقز، دیواندره، بیجار و سنندج، ایجاد یك واحد ایستگاه كشش اسب اصیل كردی در سنندج، ایجاد واحدهای صنعتی تكثیر و پرورش اسب اصیل كردی در شهرستان‌های سنندج و سقز و برنامه‌ریزی جهت ایجاد در سایر شهرستان‌ها، آمارگیری از جمعیت اسب استان، صدور شناسنامه دامداری كوچك روستایی برای كلیه صاحبان پرورش دهنده اسب اصیل كردی را از اقدامات و فعالیت‌های امور دام برای احیای نژاد اسب اصیل كردی است.تاريخ : سه شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۸ | 11:38 | نویسنده : ... |